ایمارت

تمیز کردن چای ساز و کتری

تمیز کردن چای ساز و کتری - ایمارت ورس

در این مطلب از ایمارت ورس می خواهی به شما آموزش تمیز کردن چای ساز و کتری را بدهیم. پس همراه ما باشید. تا با هم این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در هر موقعیتی با یک لیوان چای آرام می شوید. پس قطعا کیفیت چای برای شما خیلی مهم است. اگر چای شما مزه مورد انتضار شما را ندارد ممکن است مشکل از کتری یا چای ساز شما باشد.

فرقی ندارد برای گرم کردن آب از یک کتری استفاده می کنید یا یک چای ساز. یا از آإ گرم برای درست کردن چای استفاده می‌کنید یا تهیه چای یا قهوه. مواد معدنی موجود در آب ممکن است در داخل رسوب کند و بر طعم غذا یا نوشیدنی شما تأثیر بگذارد.

خوشبختانه، تمیز کردن کتری و از بین بردن رسوبات آهکی ساده است و تنها چیزی که نیاز دارید، چند وسیله است که احتمالاً در خانه شما به سادگی در دسترس است. این مراحل را دنبال کنید تا یاد بگیرید که چگونه یک کتری را به روشی آسان تمیز کنید. حتما ما را در در اینستاگرام دنبال کنید.

تمیز کردن چای ساز و کتری – ایمارت ورس

هر چند وقت یکبار کتری را تمیز کنیم؟

سوال بسیار خوبی است و جواب آن بستگی به دفعات استفاده شما از کتری یا چای ساز دارد. پس از هر بار استفاده یا در پایان روز، آب باقیمانده را خالی کنید. هر هفته یا هر زمان که نیاز است قسمت بیرونی را پاک کنید تا لکه ها و سوختگی ها پاک شوند.

اگر از کتری و چای ساز خود به صورت روزانه استفاده می کنید. باید حداقل به صورت فصلی آن را کاملا تمیز و رسوب زدایی کنید. برای کسانی که در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنند، بهتر است هر ماه یک بار فضای داخلی کتری را رسوب زدایی کنید. اگر چای ساز برقی شما دارای کارتریج فیلتر آب است. توصیه های سازنده را برای تمیز کردن و تعویض آن رعایت کنید یا حداقل هر ماه یکبار آن را تمیز کنید.

چگونه چای ساز برقی را تمیز کنیم؟

1.رسوب زدایی داخل کتری:

کتری را با محلول 50 درصد آب و 50 درصد سرکه سفید یا آب لیمو پر کنید. کتری را روشن کنید و بگذارید محلول به خوبی جوش بیاید و سپس آن را خاموش کنید. قبل از دور ریختن محلول، اجازه دهید کتری حداقل 20 دقیقه بماند. این کار به محلول اجازه میدهد بهتر کار رسوب زدایی را انجام دهد.

2.فیلتر آب را تمیز کنید:

کتری را از برق بکشید. اگر مدل شما فیلتر آب دارد، آن را بردارید. فیلتر را طبق دستورالعمل سازنده تمیز یا تعویض کنید. بیشتر فیلترها را می توان با خیساندن در محلولی حاصل ترکیب سرکه سفید و آب تمیز کرد. سپس فیلتر را با آب گرم و صابون بشویید تا به صورت کامل پاک شود.

3.رسوبات معدنی را پاک کنید.

برای تمیز کردن داخل کتری، از یک برس یا اسفنج نرم استفاده کنید تا مواد معدنی موجود در داخل آن را پاک کنید. برس یا اسفنج را به سرکه آغشته کنید تا مواد معدنی جمع شده در اطراف دهانه را از بین ببرید.

4.بیرون چای ساز را تمیز کنید:

هنگام شستن قسمت بیرونی کتری هرگز آن را در آب فرو نکنید. این کار باعث آسیب به سیستم الکترونیکی می شود. مقداری آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید. اسفنج را به محلول آغشته کنید و قسمت بیرونی آن را پاک کنید. اگر لکه های سختی وجود داشت، اسفنج مرطوب را در مقداری جوش شیرین خشک فرو کنید و از آن برای تمیز کردن قسمت بیرونی استفاده کنید و تمام لکه های چسبیده را از بین ببرید.

5.رویه را با یک دستمال پاک کنید:

تمیز کردن بیرونی را با پاک کردن سطح با یک پارچه بدون پرز به پایان برسانید. اگر کتری فولادی ضد زنگ دارید، می توانید یک قطره روغن زیتون روی پارچه بریزید و قسمت بیرونی کتری را بمالید تا درخشندگی و زیبایی داشته باشد.

6.چای ساز را بشویید.

کتری را دوباره جمع کنید و آن را با آب پر کنید. آب را به جوش بیاورید و سپس آن را بیرون بریزید. با این چرخه شستشو از شر سرکه و مواد معدنی سست خلاص می شود.

تمیز کردن چای ساز و کتری – ایمارت ورس

چگونه یک کتری را تمیز کنیم؟

1.رسوب زدایی داخل کتری:

کتری را با محلول 50 درصد آب و 50 درصد سرکه سفید یا آب لیمو پر کنید. کتری را روی اجاق گاز قرار دهید و محلول را به جوش بیاورید. اجاق گاز را خاموش کنید و اجازه دهید کتری حداقل 20 دقیقه بماند (هرچه بیشتر بهتر) تا مواد معدنی از داخل رسوب زدایی شود. محلول را دور بریزید.

2.مواد معدنی را حذف کنید:

برای تمیز کردن داخل کتری، از یک برس یا اسفنج نرم استفاده کنید تا مواد معدنی موجود در داخل آن را پاک کنید. برس یا اسفنج را در سرکه خالص آغشته کنید تا مواد معدنی که در اطراف دهانه داخلی، نوک دهانه و لبه‌های درب جمع شده‌اند را از بین ببرید.

3.بیرون کتری را تمیز کنید:

برای تمیز کردن قسمت بیرونی کتری و درب آن، مقداری آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید. اسفنج را در محلول صابون آغشته کنید و قسمت بیرونی آن را پاک کنید. برای لکه ها و باقی مانده چربی از روی اجاق گاز، اسفنج مرطوب را در مقداری جوش شیرین خشک فرو کنید و به آرامی بشویید. خوب آبکشی کنید.

3.لکه های سرسخت را حذف کنید.

اگر بیرون کتری بسیار کثیف است، سینک ظرفشویی را با آب داغ و مقداری مایع ظرفشویی پر کنید. کتری را زیر آب فرو ببرید و اجازه دهید حداقل 30 دقیقه قبل از تمیز کردن، طبق دستورالعمل های مراحل بماند.

4.آبکشی کنید.

کتری را با آب پر کنید و آن را به جوش آورید. این آخرین چرخه شستشو برای خلاص شدن از شر محلول تمیز کننده باقیمانده و مواد معدنی شل است. آب را بیرون بریزید.

5.کتری را خشک کنید.

تمیز کردن کتری را با خشک کردن قسمت بیرونی آن با یک پارچه بدون پرز کامل کنید. اگر کتری فولادی ضد زنگ دارید، یک قطره روغن زیتون روی پارچه بریزید و قسمت بیرونی کتری را بمالید تا درخشندگی جذابی داشته باشد.

نکته: برای تمیز کردن قسمت بیرونی کتری مسی ، یک لیمو را از وسط نصف کنید، آن را در نمک فرو کنید، سپس آن را به سطح کتری بمالید تا براق شود. کاملاً بشویید و خشک کنید.

تمیز کردن چای ساز و کتری – ایمارت ورس

چگونه قسمت بیرونی کتری سوخته را تمیز کنیم؟

همه ما این کار را انجام داده‌ایم: یک کتری چای یا تابه‌ای را که روی اجاق گاز می گذاریم زیرش را روشن میکنیم و فراموش می کنیم همچین چیزی وجود داشته و حالا کف آن سوخته است. اگر همچنین اشتباهی را انجام داده اید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

1.کتری را خیس کنید: 

سینک ظرفشویی را با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی پاک کننده چربی پر کنید. کتری اجاق گاز را در محلول قرار دهید و بگذارید حداقل 20 دقیقه خیس بخورد (اما برای مدت طولانی تر بهتر است) تا آب خنک شود.

2.روی کتری جوش شیرین بپاشید.

 کتری را از آب خارج کرده و روی آن جوش شیرین بپاشید. یک برس نرم یا یک اسفنج را با آب خیس کنید و کمی مایع ظرفشویی بپاشید.

3.در دایره های کوچک اسکراب کنید. 

برس یا اسفنج خود را در حین انتقال آشفتگی سیاه شده بشویید. کتری را کاملا بشویید.

4.روند را تکرار کنید. 

اگر لکه‌ای باقی ماند، مراحل خیساندن و شستشو را تکرار کنید. یا، خمیری از جوش شیرین و چند قطره سرکه درست کنید تاباقی مانده تکه های سوخته را با استفاده از این روش از بین ببرید.

تمیز کردن چای ساز و کتری – ایمارت ورس

چگونه کتری و چای ساز خود را برای مدت طولانی تری تمیز نگه داریم:

  • بعد از هر بار استفاده، چای ساز برقی یا کتری را خالی کنید. (آب را هدر ندهید، از آن برای آبیاری گیاهان یا شستشوی سینک ظرفشویی استفاده کنید.)
  • برای کتری ها مراقب گرمای اجاق گاز خود باشید و هرگز در حین گرم کردن آب، کتری را فراموش نکنید.
  • برای جلوگیری از چرب شدن کتری، اجاق گاز خود را به طور مرتب تمیز کنید تا از شر کثیفی خلاص شوید. هنگام سرخ کردن یا تفت دادن غذاهایی که پاشیده می شوند،. کتری را از روی اجاق گاز بردارید.

برای مشاهده چای ساز های موجود در وبسایت ما اینجا را کلیک کنید.حتما ما را در در اینستاگرام دنبال کنید.

تمیز کردن چای ساز و کتری – ایمارت ورس

مطالب دیگر ما که ممکن است دوست داشته باشید:

نکاتی در هنگام خرید جاروبرقی
چگونه کفی اتو را تمیز کنیم؟
کاربرد غذاساز در خانه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *